Jdi na obsah Jdi na menu
 

Životopis

Josef  Matoušek

snimek-964.jpg

Narodil se 24.10.1954 v Praze. Je absolventem Střední odborné školy výtvarné na Hollarově náměstí v Praze a vyučen v oboru umělecký pasíř.

S volnou tvorbou prostorové plastiky začal po roce 1973. První plastiky vytvořené v osmdesátých letech minulého století měly tvar originálního šperku. Převažuje kov a kámen. To je kontinuita, která provází plastickou tvorbu J.M. od začátku po současnost. Od malých šperkových kreací přechází k rozměrnějším plastikám, které mají rozsáhlejší tvarovou výpověď. Nevyhýbá se experimentovat jak po tvarové, tak i po obsahové stránce. V jeho pracech najdete jak realistickou tak i abstraktní formu. Barevné kovy, ocel, nerez, stříbro, to je škála materiálů, které jsou mnohdy netradičně zpracovány na prostorové kreace. Také škála kamenů je velmi rozsáhlá, od běžných minerálů po šperkové. Jejich použití je velmi často netradiční.

Výstavní činnost zahájil také v osmdesátých letech dvacátého století. Vystavoval v Praze, Turnově, Rovensku, Kadani, ve Vídni a v Moskvě. Jeho práce jsou v soukromých sbírkách například ve Francii, USA, Austrálii, Rusku, Belgii a Německu. Je autorem poháru pro českou národní basketbalovou ligu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Naše práce